Jak księgować transakcje kantorowe
Operacje walutowe realizowane przez firmę w kantorze ujmuje się w ewidencji księgowej na dzień ich przeprowadzenia, po kursie faktycznie zastosowanym, czyli kursie kupna lub sprzedaży pośrednika.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19 prawa dewizowego, działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych (tj. zagranicznych środków płatniczych oraz złota i platyny dewizowej), a także pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży. Wymaga ona wpisu do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez prezesa NBP. Sprzedaż wartości dewizowych, kupionych w ramach działalności kantorowej, może być dokonywana po wprowadzeniu tych wartości do ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej, na podstawie wpisu określającego datę realizacji transakcji. Ewidencja ta obejmuje transakcje rozliczane w kantorze, za pośrednictwem rachunków bankowych lub w części w kantorze i w części za pośrednictwem rachunków bankowych, a także operacje przemieszczania wartości dewizowych lub waluty polskiej między kasą, a rachunkami bankowymi. Wpis do ewidencji powinien być dokonany niezwłocznie po zawarciu transakcji lub przeprowadzeniu operacji, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta